Letovisko Marmaris
Marmaris je oblíbeným letoviskem na takzvané Egejské riviéře na západním pobřeží Turecka. Spolu s prázdninovým střediskem Icmeler sdílí asi 8 kilometrů širokou zátoku na členitém pobřeží v jižní části Egejské riviéry. Na řecký ostrov Rhodos je to odsud vzdušnou čarou necelých 50 kilometrů jižním směrem. Geograficky leží Marmaris na půli cesty mezi oblíbenými tureckými letovisky Bodrum a Fethiye.
Mladé letovisko
Podobně jako celá řada současných oblíbených letovisek v Egejském moři, a to nejen na pobřeží Turecka, ale i na řeckých ostrovech, prodělal region v blízkosti letoviska Marmaris bouřlivou změnu teprve v druhé polovině 20. století. Z původně malých a nevýznamných rybářských vesniček se tato současná letoviska transformovala v oblíbená prázdninová střediska. A nejinak tomu bylo na počátku osmdesátých let minulého století s letoviskem Marmaris.
Historie a současnost Marmarisu
Je jen trošku Škoda, že masovým turistický rozvoj (a s ním ruku v ruce jdoucí stavební expanze) proběhla v městečku Marmaris poněkud nekoncepčně. Atmosféra původní rybářské vesničky se tak ztratila v moderním zástavbě. V současnosti působí celý Marmaris jako moderní město, jež bylo postaveno teprve před několika desetiletími.
Možnosti ubytování
Ubytovací kapacity v Marmarisu a jeho blízkém okolí jsou více než dostatečné. Některé prameny uvádějí, že je tady k dispozici téměř 400 tisíc lůžek. Jde tedy skutečně o velké množství. Není se tedy co divit, že Marmaris je v současnosti rušným a hojně vyhledávaným letoviskem. Romantickým duším a turistům, preferujícím stranou hlavního turistického ruchu ležící hotely, ovšem bývá doporučováno využít možností ubytování dále od centra.
Nákupní možnosti
Protože jde o rušný a poměrně velký turistický resort, nabízí Marmaris svým návštěvníkům též široké možnosti nákupů. Většina turistů, trávících svou letní dovolenou v Marmarisu a jeho blízkém okolí, totiž patří k dobře nezajištěným jedincům především ze západní Evropy. A tak je tady možné narazit na exkluzivní a luxusní butiky a další obchody s drahým zbožím.
Trhy
Současně se ale v Marmarisu pořádají i tradiční trhy. Návštěva zdejších tržnic pak umožňuje turistům, kteří nechtějí během své dovolené utratit žádné horentní sumy, nakoupit za příznivé ceny. I když jsou v Turecku pochopitelně místa, kde je ještě daleko levněji, jsou ceny v oblasti Marmaris, a to zejména ve srovnání s cenami na starém kontinentu, stále výhodné.
Marmaris a koupání
Ve východní části letoviska, na úpatí zalesněných hor, leží přístav. Ten využívají jak místní, tak v něm často kotví jachty a čluny movitých klientů ze zahraničí. Dále na západ už se pak táhne typické pobřeží podél městečka Marmaris, z něhož vybíhají do modré zátoky kamenná mola. Ty jsou návštěvníky letoviska Marmaris často využívána ke vstupu do vody.
Možností pro koupání v letovisku Marmaris je celá řada. Ovšem turisté, kteří již nějaký čas v této části Turecka strávili, se shodují na tom, že ta nejhezčí místa ke koupání se nacházejí ve větší vzdálenosti od centra městečka. Malé pláže, a to zejména nedaleko centra, bývají uprostřed hlavní sezóny poměrně rušné a vcelku přeplněné.
Další aktivity v Marmarisu
Marmaris patří mezi turisty k oblíbeným místům pro dovolenou se zaměřením na jachting, windsurfing a další plachtění. Stejně tak sem s oblibou jezdí trávit svůj volný čas milovnici přístrojového potápění. Průzračně čisté vody Středozemního moře jsou totiž k prozkoumávání a objevování tajů podmořského života takřka ideální. Několik potápěčských základen a škol potápění pak vytvářejí dobrou podporu pro začátečnické i pokročilé ponory.
Výlet na Rhodos
Díky blízkosti řeckého ostrova Rhodos se turisté, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou u moře právě v Marmarisu nebo jeho okolí, v hojné míře vydávají i na celodenní výlety na tento populární řecký ostrov. Lodí je možné se dostat z přístavu Marmaris do hlavního města ostrova Rhodos, ležícího na jeho v nejsevernějším výběžku. Turisté tady pak mohou strávit příjemný den ať už koupáním, nebo poznáváním historie a kultury Rhodu.